single

Kiedy należy odpowietrzyć grzejniki?

Powietrze w grzejnikach zmniejsza ich moc grzewczą. Czasami całe grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, innym razem jedynie ich część pozostaje zimna. W takim przypadku konieczne jest odpowietrzenie grzejników. Skąd wiadomo, że przyszedł na to czas?

Objawy, sugerujące konieczność odpowietrzenia grzejników
Istnieją dwa sposoby na stwierdzenie, czy nadszedł czas, aby odpowietrzyć grzejniki. Pierwszym jest sytuacja, w której grzejnik zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Mogą one wynikać z obecności powietrza w rurach i grzejnikach. Zwróćmy szczególną uwagę na odgłosy bulgotania. Sygnalizują one obecność pęcherzyków powietrza w grzejnikach. Nasze grzejniki, aby dobrze ogrzewały pomieszczenie, nie powinny w ogóle zawierać powietrza, a jedynie wodę.

Problem zapowietrzenia grzejników może się również ujawnić, ponieważ grzejniki nie są wówczas wystarczająco ciepłe. Zwykle dolna połowa, która wciąż zawiera wodę, jest cieplejsza, ale górna połowa, która jest wypełniona powietrzem, staje się letnia lub chłodna. Problem często występuje w różnym stopniu w całym domu, więc niektóre pomieszczenia są nim bardziej dotknięte, niż inne.

Powietrze w grzejnikach może występować w każdym sezonie, ale oczywiście jest bardziej prawdopodobne, że zauważymy problem w miesiącach zimowych. Dobrym pomysłem jest regularne odpowietrzanie grzejników na początku każdego sezonu grzewczego.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki?
Odpowietrzenie grzejników, na szczęście, nie wymaga wzywania fachowca. Poradzimy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych wskazówek. Co zatem należy zrobić? W pierwszej kolejności ustawmy wszystkie grzejniki na maksymalną temperaturę, odczekajmy chwilę, a następnie wyłączmy centralne ogrzewanie. Pozwólmy, aby grzejniki schłodziły się.
Odpowietrzajmy każdy grzejnik, po jednym na raz i rozpocznijmy od tego, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego. Otwórzmy zawór odpowietrzający za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza. Umieśćmy naczynie pod zaworem upustowym i pozwólmy, aby całe powietrze wydostało się z grzejnika. Bądźmy przygotowani na to, że wraz z powietrzem wycieknie z grzejnika również trochę wody. Gdy całe powietrze zostanie usunięte, możemy zamknąć zawór. Powtórzmy ten proces dla wszystkich grzejników. Następnie sprawdźmy, czy ciśnienie powietrza w kotle grzewczym jest na właściwym poziomie. Wskazówka manometru powinna znajdować się na zielonym obszarze. Jeżeli grzejniki zostały odpowietrzone prawidłowo, od razu zauważymy rezultat.