single

Jak szybko i sprawnie usunąć grzejnik ze ściany?

Jeśli mamy w planach poważniejszy remont, chcemy pomalować ściany lub sprawić, by nasz dom był dokładnie czysty, zdjęcie grzejników ze ścian może znacznie ułatwić życie. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób odłączyć i tymczasowo usunąć grzejniki. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne.

Czego potrzebujemy, by zdemontować grzejnik
Bez obaw! Nie będą nam potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Wszystkie akcesoria powinniśmy znaleźć w przydomowym warsztacie lub garażu. Aby usunąć grzejniki, niezbędne będą następujące narzędzia: klucz płaski otwarty, klucz imbusowy, specjalny klucz odpowietrzający, śrubokręt, wiadro, do którego ścieknie cała woda z opróżnianych grzejników, ręczniki lub stare prześcieradła, na których ustawimy grzejniki, aby ich nie porysować lub w jakiś sposób nie uszkodzić. Pamiętajmy o tym, że na tym etapie wciąż jeszcze może wypływać z grzejników rdzawy osad. To zupełnie naturalne zjawisko.

Plan krok po kroku, jak usunąć grzejniki
Pierwszym krokiem jest otworzenie skrzynki rozdzielczej i wyłączenie głównego włącznika zasilania obwodu, w którym działa instalacja centralnego ogrzewania. Następnie zdejmujemy pokrywę ochronną zaworu zwrotnego grzejnika i zamykamy zawór za pomocą klucza imbusowego. Konieczne jest jeszcze wyłączenie zaworu grzejnika.

Kolejna czynność, na której musimy się skupić to wykręcenie śruby odpowietrzającej. Zrobimy to przy użyciu zwykłego śrubokręta. Umieśćmy wiadro pod chłodnicą i całkowicie poluzujmy połączenie z chłodnicą. Nastąpi teraz odprowadzanie wody z punktu odwadniającego. Zaczekajmy, aż grzejnik całkowicie się opróżni.

Teraz zdejmijmy chłodnicę. Odkręćmy grzejnik od wsporników montażowych i delikatnie zdejmijmy go ze ściany. Najlepiej zostawić go w pozycji stojącej, używając ręczników lub prześcieradeł za i pod kaloryferem.

Ponowne podłączenie grzejnika
Po pomalowaniu ściany lub wykonaniu prac porządkowych, ostrożnie zamontujmy grzejnik na wspornikach montażowych i ponownie podłączmy przewody wodne. Otwórzmy mini-zawory grzejnika i zamknijmy śruby odpowietrzające. Dociśnijmy rury. Kiedy ciśnienie wynosi od 1 do 2 barów, nadszedł czas, aby ponownie zamknąć dwa mini-zawory. Na koniec odpowietrzmy grzejnik znajdujący się najwyżej w domu. Odkręćmy śrubę odpowietrzającą, aż zacznie wyciekać woda. Potem zakręćmy śrubę odpowietrzającą. Sprawdźmy ponownie ciśnienie i wyregulujmy je w razie potrzeby. Teraz możemy ponownie włączyć ogrzewanie. Chociaż cała procedura może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowana, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami zdemontujemy grzejnik bez większych problemów.