single

Dlaczego grzejnik tak często umieszczany jest pod oknem?

Lokalizacja grzejników to jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o estetykę systemu grzewczego oraz jego efektywność. Grzejniki w naszych domach w większości przypadków umieszczane są pod oknem. Wiele osób nie wyobraża sobie nawet innego rozwiązania. Dlaczego grzejnik pod oknem to tak popularna opcja?

Ściana pod oknem – idealna lokalizacja grzejnika?
W przeszłości położenie grzejnika miało związek z izolacją budynku lub jej brakiem. Okna są z reguły najmniej izolowanymi powierzchniami w całym budynku. Podczas gdy ściana z cegły czy pustaka nadal zapewnia pewną ochronę, nawet bez warstwy izolacyjnej, wartość izolacji pojedynczego oszklenia jest znikoma. Oznacza to, że w pobliżu pojedynczego, oszklonego okna możemy czuć zimno wkradające się do wnętrza. Zimna szyba obniża temperaturę całego pomieszczenia. W XX wieku, aby zwalczyć uczucie chłodu i utrzymać ciepło w pokoju, grzejniki zawsze były umieszczane pod oknem. Ciepło grzejnika tworzyło rodzaj kurtyny, która chroniła domowników przed zimnym powietrzem.

Czy umieszczanie grzejnika pod oknem wciąż ma sens?
Czy ta praktyka nadal ma sens? To zależy od naszego domu. W starych i słabo ocieplonych domach grzejnik pod oknem nadal jest pomocny do zwalczania przenikliwego zimna. Jest to jednak rozwiązanie energochłonne. Lepiej ocieplić dom i zainstalować podwójne lub potrójne oszklenie. W dobrze izolowanych domach - tj. domach zbudowanych w ciągu ostatnich dwudziestu lat - możemy umieścić grzejniki w dowolnym miejscu. Dzięki oszkleniu izolacyjnemu nie trzeba już tworzyć kurtyny chroniącej przed chłodem. Grzejnik działa równie skutecznie po drugiej stronie pomieszczenia. Dlatego coraz więcej osób wybierając lokalizację grzejnika bierze pod uwagę inne praktyczne i estetyczne uwarunkowania.

Gdzie umieścić grzejnik?
Ponieważ nie musimy już ustawiać grzejnika pod oknem, możemy wybrać inną lokalizację. Warto jednak zawsze instalować grzejniki w odległości od 3 do 4 centymetrów od ściany i co najmniej 10 do 15 centymetrów od podłogi.

Grzejniki, poza funkcjami praktycznymi, spełniają dziś również rolę estetyczną. Zastanówmy się, zatem, w którym miejscu grzejniki będą robiły najlepsze wrażenie. W niektórych miejscach grzejniki przyciągają całą uwagę, podczas gdy w innych fantastycznie wtapiają się w otoczenie. Upewnijmy się, że wybrany typ grzejnika pasuje do miejsca, w którym planujemy go umieścić.

Na wąskim kawałku ściany możemy z powodzeniem zamontować grzejnik pionowy. Przy większej ilości przestrzeni stwórzmy kompozycję składającą się z kilku grzejników. Współczesne formy i kolory grzejników dają nam naprawdę nieograniczone możliwości.